A merevedési zavar olyan probléma, melytől a legtöbb férfi retteg, sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy velük ilyesmi megtörténhet, mégis valamennyiük szembe találkozik a problémával élete során. Mivel általánosan elterjedt jelenségről van szó, melyet ma már megannyi módon lehet kezelni, ezért hiba a problémakört tabunak tekinteni. A tünetmentesítéshez ugyanis nélkülözhetetlen, hogy az illető belássa, hogy bizony nehézségei vannak a kívánt erekció elérésében. Hogy ledöntsük a merevedési zavarokat és potenciaproblémákat körülölelő falakat, alábbi cikkünkben minden információt összegyűjtöttünk, amit a jelenséggel kapcsolatosan tudni lehet és érdemes.
A merevedési zavar fogalma:
A merevedési zavar kifejezés azt a diszfunkciót jelöli, mely során a hímvessző merevségi állapota nem kielégítő a szexuális együttlét létrejöttéhez, vagy annak eredményes befejezéséhez.
Bár a merevedési zavar jellemzően az idősebb korosztályt, a 65 év feletti férfiakat sújtja, igazából bármely életkorban, bármikor kialakulhat időszakosan jelentkező, de akár még kóros verziója is.
Az erekciós probléma nem csak a férfiakat érinti, hanem párkapcsolatukra is negatívan hat, hiszen a merevedési zavarokkal küzdők nem képesek a kielégítő szexuális teljesítmény biztosításának alapfeltételére, a kellően kemény és tartós erekcióra. A szexuális együttlétet érintő problémák mindkét felet érintik, így helytelen tabuként kezelni a témát. Sőt, ha nincs meg a partnerek között a megfelelő, nyitott kommunikáció, a merevedési zavar felismerése és a közös megoldáskeresés, az könnyen a párkapcsolat végét is eredményezheti.
A merevedési zavar tünetei:
A merevedési zavar tünetei egyénenként eltérő mértékűek lehetnek attól függően, hogy az erekciós probléma milyen szinten áll fenn az illetőnél. Ezek alapján a tünetek a különböző fokozatok szerint:
- a problémával küzdő nem képes a teljes erekcióra, merevedése lassan és nem megfelelő keménységgel jelentkezik
- az érintett nem képes a merev állapotot a közösülés végéig fenntartani, az az aktus során, még az orgazmus előtt renyhülhet, megszűnhet
- az érintett teljes mértékben képtelen az erekcióra
A merevedési zavar mellé sokszor társul korai magömlés is, a merevedési zavartól tartva ugyanis az érintett férfiak hajlamosak siettetni az orgazmust, ami rossz beidegződéshez, az ejakuláció kontrolljának elvesztéséhez vezethet.
Sok férfi a merevedési problémát úgy éli meg, mintha férfiasságától fosztanák meg, ezért szégyelli. A merevedési zavar azonban a férfiak nagy százalékát érinti, az életkor és egyéb körülmények hatására jelentkező gond pedig természetes jelenség, így abszolút nincs rajta szégyellnivaló, kiváltképp, hogy a merevedési zavar mára már könnyedén orvosolható lehet. Az orvosok és kutatók egyre jobban átlátják a zavar hátterében meghúzódó okokat, így szinte napról-napra egyre hatékonyabb gyógymódok és kezelési lehetőségek állnak az érintettek rendelkezésére.
Mi a különbség a merevedési zavar és az impotencia között?
A merevedési zavar az erekció létrejöttének nehézségét jelenti. Azt, hogy az illető nehezen, esetleg hosszas idő alatt, erősebb közvetett, vagy közvetlen ingerlés hatására képes csupán elérni a kívánt merevedést és ez nehezíti az együttlét létrejöttét. Impotenciáról ezzel szemben akkor beszélhetünk, ha a merevedési zavar nem csak megnehezíti, hanem teljes mértékben el is lehetetleníti a közösülést. Így tehát az impotencia voltaképpen a merevedési zavar egy súlyosabb verziójaként is tekinthető.
A merevedési zavar jelentkezhet időszakosan, ez esetben nem tekinthető kórosnak. A merevedési zavarok okai lehetnek: az aktuális szellemi, fizikai állapot, stressz, fáradság is. Az életkor előrehaladtával azonban egyre gyakoribbak lehetnek ezek a problémák. Ez európai országokban mért adatok szerint a 40 év alatti, fiatal férfiak esetében a merevedési zavar előfordulási gyakorisága 4-10%, a 40-60 év közötti férfiak esetében 39-57%, míg a 60 és afeletti korosztálynál már 60+ százalék. Az alkalmi előforduláson még könnyedén túlteheti magát az ember, az állandósult zavar azonban már kihathat az önértékelésre, a partnerrel való kapcsolatára is. A férfiak nagy része hasonló probléma esetén úgy érzi, hogy nem tud megfelelni, hogy férfiasságában, sőt önmagában van a hiba (ami természetesen helytelen feltételezés.) A merevedési zavar tehát nem kizárólagosan testi, hanem egyben, közvetett módon érzelmi problémát is jelent. A merevedési zavar során jelentkező frusztráció és stressz, tovább nehezítheti az erekció létrejöttét, így az érintett könnyen egy véget nem érő spirálba kerülhet. Nem beszélve arról, hogy mindezen frusztrációk kihatnak az élet különböző területeire, így például a munkára is, ahol az illető a magánéleti gondok miatt, nem tud kellőképp a feladatokra koncentrálni.
A potencia zavar okai:
- Lelki okok
Fiatalabb, 30 körüli életkorban gyakran lelki okok húzódnak meg a merevedési zavar hátterében. A merevedési zavar lelki okai lehet például a szorongás, a teljesítési kényszer, a túlzott megfelelési vágy. Az ilyen eredetű problémák fix, tartós párkapcsolat létrejötte után az esetek többségében jó eséllyel megszűnnek.
- Férfiklimax
Ahogyan a nők, úgy a férfiak esetében is megfigyelhető a klimax, másként kapuzárási pánik jelensége. Ez a permanens változás nagyjából 60 éves kor környékén következik be, mely során a merevedési zavar mellett a csökkent nemi vágy, a romló fizikai teljesítőképesség és általános közérzet is megfigyelhető.
- Más betegségek
A tartósan jelentkező potenciaproblémák jelentkezhetnek más betegségek tüneteként is. Így például tipikus erekciós problémával járó betegség a szív- és érrendszeri elváltozások, a magas vérnyomás és érelmeszesedés. A keringési betegségek értelemszerűen szintén erekciós problémákhoz vezethetnek, úgy mint például a cukorbetegség, a magas koleszterin- és vérzsírérték is. Az erek és idegek károsodása, a nem megfelelően történő véráramlás során nem jut elegendő vér a nemiszervbe, így nem képes az erektált állapot létrejönni.
- Egészségtelen életmód, káros szenvedélyek
Erekciós problémákhoz vezethetnek sok esetben a káros szenvedélyek is, kiváltképp a dohányzás, mely érszűkületet idézhet elő, így rontja a szabad vérkeringést. A merevedési zavar rizikója a dohányosok körében napi 2-10 szál között 16%-kal emelkedik, 10-20 szál között 36%-kal, 20 szál felett pedig akár már 60%-kal is megemelkedhet.
- Gyógyszerek mellékhatása
A merevedési zavar tünetei bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhetnek. Tipikus gyógyszertípusok például a különböző vérnyomáscsökkentők. Amennyiben gyógyszer okozza a problémát, az a betegtájékoztató elolvasása után kiszűrhető, hiszen a mellékhatások felsorolásánál ennek a tünetnek is szerepelnie kell. Ilyen esetben érdemes konzultálni a kezelőorvossal, hátha tud a kötelezően alkalmazandó gyógyszer helyett más alternatívát ajánlani, egy másik készítmény formájában.
- Prosztatazavarok
A gyulladással járó prosztata zavarok, a prosztatamegnagyobbodás és a prosztatarák szintén okozhat merevedési zavart.
- Párkapcsolati problémák
Különböző párkapcsolati problémák is vezethetnek merevedési zavarokhoz. Ezeknek a problémáknak a hátterében legtöbbször a hiányzó, vagy nem megfelelő kommunikáció áll. Valamelyik félnek problémái vannak, míg ő azt hiszi, hogy párja tisztában van ezekkel, valójában nem tud a bajáról, hiszen ő nem mondta el neki. A párkapcsolatban jelentkező feszültségek kihatással lehetnek a szexuális teljesítményre is. A nyitott, őszinte kommunikáció tehát az egészségesen működő párkapcsolat szexuális oldalát is erősíti.
- Termékenységi aggodalmak
Ha a pár görcsösen törekszik a megtermékenyítésre, az rendkívüli elvárások elé állítja a férfit, hiszen úgy érezheti, hogy szinte parancsra kell kiváló teljesítményt nyújtania. Ez pedig stresszhez vezethet, ha rágörcsöl a teljesítményre, könnyen lehet, hogy a kívánt merevedés elérése híján semmilyen teljesítményre nem lesz majd alkalmas. A túlzott akarás éppúgy gátja lehet a merevedésnek, mint az akarás hiánya.
- Stressz, szorongás, feszültség
Az aktuális szellemi állapot is hatással lehet az erekció létrejöttére. A túlzott feszültség, az hogy az illető nem tudja a szeretkezés során elengedni magát, ellehetetleníti az aktus létrejöttét. Ezen segíthet bármivel, bármilyen olyan tevékenységgel, ami oldja a feszültséget, lehet az relaxáció, sport, tánc. (Hogy a merevedési zavar hátterében pszichés okok (mint például a stressz) húzódnak, meg nem pedig fizikai okok, pontosan jelezheti az ha a problémák ellenére a reggeli merevedés létrejötte továbbra is megfigyelhető.)
Merevedési zavar kezelése:
A leggyakrabban az alábbi három módszert javasolják az orvosok merevedèsi zavar kezelésére:
- Pénisz ereinek kitágítása Alprostadil gyógyszerrel
Merevedési zavar kezelésére létezik egy gyógyszer, amit Alprostadilnek hívnak. Ez kitágítja a péniszben lévő ereket, így a véráramlás javul. Ezáltal könnyeben létrejön az erekció.
Hátrányai: igen nehézkes a kezelése, ugyanis injekció formájában kell befecskendezni a hímvesszőbe. Emiatt kisebb vérzés is felléphet. Emellett az injekció eléggé drága.
- Péniszpumpa alkalmazása
A merevedèsi zavar kezelésének egy másik gyakran alkalmazott eszköze. Ebben az esetben egy műanyag csövet kell a péniszre helyezni. Ezután a pumpával vákumot képezni a csőben, aminek hatására több vért lehet szívni a péniszbe.
- Potencianövelő gyógyszerek
A merevedési zavar kezelésének leggyakoribb és legismertebb módszere. A sildenafil és tadalafil tartalmú gyógyszerek sok férfinek segítettek már merevedési zavar kezelése során.
Működési elvük egyszerű: ellazítják a pénisz izmait. Erre azért van szükség, hogy minél több vér tudjon beáramlani a péniszbe. Ennek következtében pedig létrejön az erős és tartós merevedés.
Mi a merevedési zavar ellen az étrend-kiegészítőket javasoljuk!
Azok számára, akik természetesebb megoldást keresnek a problémára, rendelkezésre állnak vény nélkül kapható, étrend-kiegészítő minősítésű potencianövelők is. Ezek a készítmények 100%-ban természetes összetevőket tartalmaznak. Mivel nem minősülnek gyógyszernek, így nem igényelnek vényt, ezért könnyen beszerezhetőek. A kizárólag természetes összetételüknek köszönhetően nem jellemzőek rájuk a mellékhatások.